3. Forum Produkcyjne w Katowicach

9 grudnia 2009 roku z inicjatywy krakowskiego oddziału Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce i przy współpracy Urzędu Miasta Katowice, odbyło się 3. Forum Produkcyjne w Katowicach

Strona internetowa konferencji: www.mfgforum.org

Konferencja została zorganizowana przez Urząd Miasta Katowice i Amerykańską Izba Handlową przy współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Górnośląskim Związkiem Metropolitalnym. Celem forum było zaprezentowanie potencjału inwestycyjnego Katowic i Metropolii „Silesia” ze szczególnym uwzględnieniem sektora produkcyjnego.

Konferencję poprowadzili: Monika Pilarska – Dyrektor Regionalny Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, Mateusz Skowroński – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Katowice ds. Kontaktów z Inwestorami Strategicznymi. W konferencji uczestniczył przedstawiciel Konsulatu Generalnego USA w Krakowie, pan Aaron Daviet – konsul USA w Krakowie.

Sektor produkcyjny jest bardzo ważny dla naszego regionu. Występuję tutaj zarówno jako przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, jak i Prezydent Miasta Katowice, ponieważ mówiąc o atrakcyjności inwestycyjnej Górnego Śląska musimy patrzeć na nasz region przez pryzmat współdziałającego zespołu 14 miast”– rozpoczął konferencję Piotr Uszok. Prezydent w swojej prezentacji przedstawił najważniejsze oferty inwestycyjne miast Metropolii Silesia m. in. Bytomia, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, Piekar Śląskich, a także Rudy Śląskiej i Sosnowca.

Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Piotr Wojaczek w swoim wystąpieniu omówił instytucję specjalnej strefy ekonomicznej oraz przedstawił zachęty inwestycyjne płynące z obecności w strefie. „Mimo panującego kryzysu musimy ponownie otworzyć się na przemysł. Strefa ma tereny inwestycyjne różnej wielkości. Do każdego inwestora trzeba podejść indywidualnie, a wtedy dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego” – powiedział Piotr Wojaczek. Prezes KSSE podkreślił również ogromny wpływ specjalnych stref ekonomicznych w Polsce, dużą obecność sektora motoryzacyjnego, w tym silna grupę inwestorów amerykańskich w strefie.

Wśród uczestników forum byli obecni również przedstawiciele krajowych oraz międzynarodowych firm produkcyjnych działających na rynku polskim m.in. Lynka, RR Donnelley Poland, Coca – Cola Poland, General Motors Poland, Fluor, Cooper Standard, PricewaterhouseCoopers.

W Polsce da się odczuć kryzys, ale dalej możemy być dumni z tego co do tej pory udało nam się zdziałać. Polska jest nadal atrakcyjnym miejscem do inwestowania, szczególnie ze względu na dobrze wykwalifikowany kapitał ludzki” oznajmił John Lynch, prezes firmy Lynka, produkującej materiały promocyjne oraz członek zarządu Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, zajmującej się produkcją materiałów promocyjnych

Kondycja sektora produkcyjnego w Polsce oraz jego przyszłość, wpływ kryzysu na sektor produkcji, problemy z zarządzaniem przedsiębiorstwem, a także kwestie związane z zatrudnieniem pracowników – to główne tematy poruszane na panelach dyskusyjnych podczas forum w Katowicach.

Biznes produkcyjny to biznes trudny, prowadzenie firmy produkcyjnej wymaga zaangażowania dużej grupy ludzi, niezbędna jest dostępność kadry na różnym poziomie kwalifikacji do jej prawidłowego funkcjonowania” podkreślił prezes jednej z największych firm poligraficznych w Europie RR Donnelley Poland, Jan Przepióra.

Dyrektor Krajowy Coca Cola Poland zaznaczył, że zarządzanie zakładem produkcyjnym bardzo mocno opiera się na systemach informatycznych. „Przy nowoczesnych systemach zarządzania musimy wprowadzać innowacyjne rozwiązanie, to ułatwia pracę zakładu oraz przyczynia się do zwiększania produkcji, co dla firmy Coca Cola jest priorytetowym zadaniem” stwierdził Jacek Stępniewski.

O zarządzaniu zakładem wypowiadał się również pan Krzysztof Put, dyrektor fabryki Coca Coli w Staniątkach.- „Istnieją różne modele zarządzania zakładem. Trzeba wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników operacyjnych i logistycznych. Każda linia produkcyjna musi być pod stałym nadzorem. To ogromnie ważne, żeby w czasach kryzysu wszystko działało sprawnie, a w konsekwencji powinno doprowadzić do jak największej redukcji energii oraz kosztów”.

Na forum obecni byli również przedstawiciele największego inwestora w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej – amerykańskiej firmy z sektora motoryzacyjnego General Motors Poland.

Firma General Motors odczuła kryzys dosyć boleśnie, ale najważniejsze jest to, że nie przerwaliśmy produkcji w fabryce w Gliwicach. Zakład w Gliwicach należy w tym momencie do najprężniejszych w Europie, to zawdzięczamy przede wszystkim naszym pracownikom. Będziemy się starać o uzyskanie pomocy publicznej zarówno z polskiego rządu, ja i z innych źródeł. Kluczową sprawą jest teraz kontynuować produkcję oraz zatrudnić nowych ludzi”. – wypowiedział się Dyrektor Krajowy GM Poland Tony Francavilla.

Podobnego zdania był David Gibson, Dyrektor Zarządzający firmy inżynierskiej Fluor: „Globalny kryzys dotknął nas dosyć mocno. Rok 2010 będzie również ciężkim okresem dla naszej działalności. Chcemy się skupić na nowych technologiach, a szczególnie na wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii. Zdaję sobie sprawę, że to wymaga dużych funduszy, ale różne państwa dostają pomoc rządową na rozwój energii odnawialnej, a ten rynek obecnie jest bardzo ważny”.

Istotne na forum były również tematy dotyczące zatrudnienia. W panelu o zasobach ludzkich poruszano wiele kwestii związanych z problemami działów personalnych firm z różnych sektorów.

Przed kryzysem zaobserwowaliśmy liczną emigracje pracowników, co spowodowało brak wykwalifikowanej siły roboczej, a jej skutki odczuwamy do teraz. Musimy myśleć o skutecznym motywowaniu pracowników, wynagrodzenie to nie wszystko, trzeba zapewnić pracownikowi odpowiednie warunki, a wtedy szybko można oczekiwać dobrych rezultatów jego pracy” – wypowiedział się Marek Koczur z firmy motoryzacyjnej Cooper Standard. Na trudności w zatrudnianiu odpowiedniej kadry inżynierskiej zwrócił uwagę Dyrektor Zarządzający firmy FluorDavid Gibson.

Pani Aleksandra Minkiewicz – Flanek z firmy consultingowej PricewaterhouseCoopers wypowiedziała się na temat ustawy antykryzysowej, która weszła w życie w sierpniu 2009 roku mającej za zadanie łagodzenie skutków kryzysu ekonomicznego. „Ta ustawa miała wspomóc pracodawców którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji finansowej m.in. w kwestii organizacji czasu pracy pracowników, wynagrodzeń, a także refundacji szkoleń oraz dodatkowych studiów. W niecałe pół roku od wejścia w życie tej ustawy da się już zauważyć, że ustawa nie do końca spełnia swojej rolę. Koniecznie są nowe uregulowania, które będą dawały większe możliwości pracodawcy do regulacji stosunków pracowniczych”.

Nie ulega wątpliwości, że takie spotkania są dobrą okazją do wymiany doświadczeń i informacji między przedsiębiorcami działającymi w sektorze produkcji. Dlatego będziemy takie konferencje organizować cyklicznie” – podsumowała forum Monika Pilarska z Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Zobacz witrynę internetową 3. Forum Produkcyjnego: www.mfgforum.org

Sponsorzy 3. Forum Produkcyjnego to: PricewaterhouseCoopers, Fluor, Sikorsky Aircraft, PZL Mielec. A Sikorsky Company.

Współorganizatorami 3. Forum Produkcyjnego byli: Urząd Miasta Katowice, Metropolia Silesia, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.AmCham

Sponsors:

Styczeń 2010
Pon W Śr Czw Pt S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archive


%d blogerów lubi to: